Zabytki Województwa Dolnośląskiego – Podróż przez wieki
Wrocław – serce Dolnego Śląska
Stolica Dolnego Śląska, Wrocław, to miejsce, które kipi od zabytków. W centrum uwagi jest tu Rynek z późnogotyckim Ratuszem, który jest jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszych zabytków tego typu w Polsce. Nie mniej urokliwe są wrocławskie Ostrowy Tumskie – miejsce, gdzie znajduje się gotycka katedra św. Jana Chrzciciela i wiele innych budynków sakralnych.
Zamki i pałace Dolnego Śląska
Dolny Śląsk słynie z bogactwa zamków i pałaców. Szczególnie warto odwiedzić Zamek Książ – trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce, pełen legend i tajemnic. Innym imponującym obiektem jest zamek w Bolkowie, który jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków na Dolnym Śląsku. Wiele z tych zamków i pałaców przekształcono w hotele i pensjonaty, co pozwala odwiedzającym poczuć atmosferę minionych epok.
Kościoły Pokoju i inne skarby UNESCO
Dolny Śląsk może pochwalić się kilkoma obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do nich należą przede wszystkim unikalne na skalę światową Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, które są największymi drewnianymi kościołami w Europie. Innym zabytkiem UNESCO jest Panorama Racławicka we Wrocławiu – monumentalny obraz olejny, który przedstawia Bitwę pod Racławicami.
Karkonosze – zabytki w otoczeniu natury
Karkonosze to nie tylko przepiękne górskie krajobrazy, ale także interesujące zabytki. W Szklarskiej Porębie można odwiedzić Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, a w Karpaczu – drewniany kościół Wang, przeniesiony z Norwegii. Karkonosze oferują również szereg innych atrakcji, takich jak kopalnie, pałace i zamki, które tworzą niepowtarzalny mikroklimat tego regionu.